Maastohiihtoa koulutusta Helsingissä, maastohiihto hiihto Lahdessa = Finlandia hiihto 2013

Název

Popis

Po necelém týdnu stráveném v Estonsku jsme se v nezměněné sestavě (Frenč, Jarošík, Karýk, Náwa a Tóša) jsme se doslova přesunuli do Finska na další z 14 dálkových běhů série Worldloppet, Finlandie hihto. Hned po příjezdu a ubytování nám bylo jasné, že poprat se s bandou nadupaných Finů, kteří mají jen v Helsinkách 600km (stovka určitě i osvětlených) strojově upravovaných tratí, sníh 4 měsíce v roce bude pořádný oříšek.

Oproti Tartu maratonu, který jsme jeli minulý víkend, je Finlandia „kratší“ tedy padesátikilometrový závod, ale to z ní ještě nedělá žádný „piece of cake“. Téměř s dvojnásobným převýšením oproti Jizerské padesátce se mu určitě vyrovná! Průběh celého závodního víkendu připomínal dobrý český Šumaváky, Karly, Jilemnické atd. už jen proto, protože se v sobotu se jela klása (50 nebo 32km) a v neděli bruslení (50 nebo 20km).
Sobotní klasickou padesátku jsme si vybrali všichni až na Frenče, kterej volil 32km, kde porazil 846 závodníků a suverénně ji tak vyhrál v čase 1:14:21. My ostatní jsme se v hlavním závodě, kde startoval 3517 závodníků, také neztratili a krásně jsme se vešli od 200místa celkového pořadí. Karýk s malým břichobolem na 10 – 20km dojel na 72. Místě s časem 2 hodiny a 44 minut. Tóša zvládl trať za 2hodiny 50 minut a dojel si tak pro 130. Místo v celkovém pořadí. Náwa, kterej si svůj klasickej závod do slova a do písmene „prosral“, asi sedmkrát, skončil na 170. Místě za 2:55.

Do nedělního závodu bruslením nastoupil Náwa s Jarošíkem na 20km trať a zbytek (Karýk, Toša, Frenč) do hlavní padesátky*. Na krátké trati nedal Jarošk svým soupeřům šanci a vyhrál se stejnym přehledem jako v sobotu Frenč, v čase 1:04, za sebou nechal dalších 356 závodníků včetně Náwy, kterej dojel 9. Se ztrátou 2 minut a 35 sekund. Do hlavního 50km závodu startovalo 1650 závodníků. Na našich výsledcích podepsala únava ze sobotní klasiky, zkrátka jsme toho měli všichni plný zuby. Tento 50km boj z nás nejlépe dobojoval Frenč na 37. pozici v čase 2:26 se 16 minutami ztráty na vítěze. Toša 81., za 2:34 a Karýk na 93 . místě za 2:36 minut.

Za zmínku taky stojí, že na Finlandii reprezentoval taky Ondra Vodr, kterej dojel na na 63. poziici a Globus co skončil 71. Zkušenosti, s tim nic nenaděláš.... gratuluju!!

*Kdybyste našli v pořadí Karýka na dvacce a Náwu na pade tak je to správně, vyměnili si to. Těžko říct, jestli Karýkovo vlastní blbostí nebo zvědavostí jestli se po 14 dnech každodenního ježdění daj zvládout dvě kopcovitější pade ve dvou dnech. Každopádně pro Náwu byla nedělní dvacka velkou úlevou a Karýk se zas potrápil.